Pittosporum Tobira Nana
Pittosporum; Yaz kış yeşil kalabilen,adeta doğanın gücünü ortaya koyan bitki.
Pittosporum
Tropik Asya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika’ da doğal olarak yaşar. Her dem yeşil, çalı formunda olan bitkilerdir.Çiçekleri sürgün ucunda, tek veya şemsiyemsi salkım kuruluşundadır. Çiçekleri güzel kokulu, taç yaprakları 5 tanedir. Çanak yaprakları serbest veya alt bölümleri birleşmiş ve arkaya doğru kıvrılmıştır.
Üretimi
Tohum ve çelikle üretimleri yapılır.
Çimlenme kolay olduğundan tohumla üretimleri kolaydır. Tohumlar bir torbaya konup 1–2 saniye sıcak suya tutulursa çimlenme oranı daha da artar. Uygun koşullarda ilkbaharda ekilen tohumlardan, sonbaharda 30 cm boyunda bitkiler elde edilir. Çelikle üretimde sürgünler pişkinleştikten sonra yarı odun çelikleri alınır. Köklenen çelikler küçük saksılara veya torbalara dikilerek soğuk seralara alınır. İlkbahara kadar burada tutularak soğuklardan muhafaza edilmiş olunur.
Ekolojik İstekleri
Yetişme istekleri bakımından ılıman iklimleri sever. Kuraklığa ve deniz soğuğuna dayanıklıdır. Ancak şiddetli donlardan zarar görürler.
Peyzajda Kullanımı
Park ve bahçe düzenlemelerinde gruplar halinde veya tek tek kullanılabilir.
Hastalık ve Zararlılar
Botrytis cinera, salyangoz ve genç sürgünlerde yaprak bitleriyle mücadele edilir
Önemli Türleri
Pittosporum tobira folliis arg;Pittosporum nanum; Pittosporum tobira;

 

Anasayfa  |  Hakkımızda  |  Ürünlerimiz  |  Faydalı Bilgiler  |  Foto Galeri  |  İletişimCopyright ©  |  Özaydın Çiçekçilik ve Fidancılık Sanayi ve Tic. Ltd. şti